DDCL Home Last updated 21 January 2020 Worcs Chess

Match details 2019-20 season

Quick navigation on this page
(most recent results last)
Division 1 Division 2 Division
3

Division 1

Sutton Coldfield - Halesowen Division 1
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Neil Owen
Marek Soszynski
Golam Ali
John Mildenhall
½ - ½
½ - ½
1 - 0
1 - 0
Dustin Bowcott
Paul Evans
Pete Banks
Silas Bowcott-Terry
  Result 3 - 1 Played 7 Oct

Warley Quinborne - Halesowen Division 1
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Amrik Singh
Ian Emery
Phil Maybury
David Jeffs
0 - 1
½ - ½
½ - ½
½ - ½
Dustin Bowcott
Manvith Sandhu
Paul Evans
Pete Banks
  Result 1½ - 2½ Played 14 Oct

Halesowen - South Birmingham Division 1
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Dustin Bowcott
Manvith Sandhu
Mike Hadley
Anthony Stokes
0 - 1
0 - 1
½ - ½
½ - ½
Kevin Hurney
Martin Smyth
Tim Lane
Terry Walker
  Result ½ - ½ Played 5 Dec

Mutual Circle - Sutton Coldfield Division 1
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Eduardo Sanchez
Mike Hollier
Richard Leaper
Chris Pitt
1 - 0
0 - 1
0 - 1
0 - 1
Marek Soszynski
Golam Ali
Mircea-Marius Mesesan
Nigel Byrne
  Result 1 - 3 Played 17 Dec

Division 2

Halesowen - Stourbridge Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Tony Stokes
Paul Evans
Don Curry
Chris Haddon
1 - 0
1 - 0
1 - 0
0 - 1
Sam Bradley
Martin Berridge
Ron Evans
Richard Wilkinson
  Result   Played 12 Sep

Oscott - Stourbridge Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Mike Biddle
Kevin Spillane
Pete Loach
Mickey Harrington
½ - ½
½ - ½
0 - 1
1 - 0
Paul Sharratt
Eric Horwill
Richard Wilkinson
Colin Woodall
  Result 2 - 2 Played 16 Oct

Kidderminster - South Birmingham Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Dave Spowart
David Waud
Remi Harris
Mike Kitchen
0 - 1
1 - 0
0 - 1
0 - 1
Rob Glass
Simon Killarney
Matt Little
Alan Woollaston
  Result 1 - 3 Played 23 Oct

Halesowen - Kidderminster Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Tony Stokes
Paul Evans
Din Curry
Pete Banks
0 - 1
1 - 0
0 - 1
1 - 0
Dave Spowart
Mark Riley
David Waud
Clive Billinge
  Result 2 - 2 Played 20 Nov

Stourbridge - Wolverhampton Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Julie Wilson
Sam Bradley
Eric Horwill
Colin Woodall
1 - 0
½ - ½
0 - 1
0 - 1
John Lee
Frank Wood
Geoff Rosser
Eddie Badger
  Result 1½ - 2½ Played 27 Nov

Warley Quinborne - Halesowen Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
David Jeffs
John Fahy
Stephen Moxley
Ionut Florin Valea
1 - 0
1 - 0
1 - 0
0 - 1
Tony Stokes
Paul Evans
Don Curry
Peter Banks
  Result 3 - 1 Played 28 Nov
Results on boards 3 and 4 corrected 5 Dec. Sorry for wrong transcription - Ray

South Birmingham - Oscott Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Robert Glass
Mark Drugan
Simon Killarney
Alan Woollaston
½ - ½
1 - 0
0 - 1
½ - ½
Mike Biddle
Kevin Spillane
Pete Loach
Mickey Harrington
  Result 2 - 2 Played 16 Dec

Stourbridge - South Birmingham Division 2
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Paul Sharratt
Richard Wilkinson
Colin Woodall
Ethan Chan Smith
½ - ½
½ - ½
0 - 1
1 - 0
Mark Drugan
Simon Killarney
Matt Little
Alan Woolaston
  Result 2 - 2 Played 15 Jan

Division 3

Warley Quinborne - Halesowen Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Steve Berry
John Lewis
Chris Williamson
Harvey Watkins
0 - 1
1 - 0
0 - 1
0 - 1
Pete Banks
Silas Bowcott-Terry
Tony (A) Taylor
Paul Taylor
  Result 1 - 3 Played 12 Sep

Mutual Circle - Halesowen Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Steve Faye
Tan Husain
Les Perry
Marios Spanos
0 - 1
1 - 0
1 - 0
0 - 1
Peter Banks
Dave Etheridge
Chris Lees
Joyce Evans
  Result 2 - 2 Played 17 Sep

Walsall Kipping - Stourbridge Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Peter Gavin
Simon Jones
David Watkin
Gavin Michell
½ - ½
½ - ½
1 - 0
0 - 1
Jeremy Humphries
Colin Woodall
Thomas Williams
Tony Williams
  Result 2 - 2 Played 3 Oct

Stourbridge - Halesowen Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Jeremy Humphries
James Treasure
Ethan Chan Smith
Trevor Tennant
0 - 1
0 - 1
0 - 1
0 - 1
Pete Banks
Silas Bowcott-Terry
Christopher Lees
A T (Tony) Taylor
  Result 0 - 4 Played 16 Oct

Halesowen - South Birmingham Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Richard Woolley
Tony Taylor
Dave Etheridge
Chris Lees
½ - ½
0 - 1
0 - 1
0 - 1
Milenko Walner
Paul Heeney
Derek Green
Calum Mayer
  Result ½ - 3½ Played 29 Oct

Mercia - Mutual Circle Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Peter Hodkinson
Chris Bateson
Chris Heathcock
Kevan Ward
1 - 0
0 - 1
1 - 0
0 - 1
Wahhaab Ishaq
Peter Hughes
Steve Faye
Les Perry
  Result 2 - 2 Played 3 Dec

Warley Quiborne - Mutual Circle Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Default
Chris Williamson
Pauline Woodward
Harvey Watkins
0 - 1
1 - 0
0 - 1
1 - 0
Peter Hughes
Wahhaab Ishaq
Steve Faye
default
  Result 2 - 2 Played 12 Dec

South Birmingham - Walsall Kipping Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Milenko Walner
Paul Heeney
Derek Green
Anthony Szatanik
½ - ½
1 - 0
1 - 0
1 - 0
Simon Jones
Peter Nixon
David Watkin
Kevin Moore
  Result 3½ - ½ Played 18 Dec

Stourbridge - South Birmingham Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Steve Alcock
James Treasure
Tony Williams
Seth Chan
0 - 1
1 - 0
0 - 1
0 - 1
Mike Walner
Edwin Podolski
Paul Heeney
Drek Green
  Result 1 - 3 Played 15 Jan

Mercia - Stourbridge Division 3
Board Home team Score Away team
1
2
3
4
Peter Hodkinson
Chris Bateson
Chris Heathcock
Tony Loake
0 - 1
0 - 1
0 - 1
½ - ½
Richard Wilkinson
Jeremy Humphries
Colin Woodall
Tony Williams
  Result ½ - 3½ Played 21 Jan